Интересное Интересное

Цікаві факти про Великдень

Ольга Савченко

  • 0
  • 144

Воскресіння Ісуса Христа – подія, яка змінила розвиток та життя всього людства. Адже Син Божий своє смертю та воскресінням надав усім людям надію на вічне життя. Це символ перемоги над гріхами та над смертю. «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» - чуємо ми в цей день. Тож які цікаві факти пов’язані з цим святом?

Як визначається дата
У ІІ ст. виник спір між християнами, коли відзначати Великдень. Частина християн в Малій Азії відзначала Великдень за єврейським календарем, тобто 14 нісана. Нікейський собор постановив, що християни мають відзначати Великдень першої неділі після повного місяця, який буває після 21 березня. Оскільки місяць є повним у різні дні після 21 березня, то й Великдень відповідно відзначається кожного року у різний час, але завжди в неділю. VІ Вселенський собор 691 р. розтягнув святкування Великодня на цілий Світлий тиждень.

Походження назви

Назва Пасха походить від старогебрейського «песах», що означає «перескочити», «перейти». Юдеї відзначали свято як день визволення Ізраїлю з єгипетського рабства. Християни надали йому подібного значення -  визволення людства з неволі, гріха, смерті й диявола. Народні назви цього християнського свята  різні: українська - Великдень (великий день), Lieldienas – Найвищий день (латиська), Velykos – Великий (литовська), тобто Великий день, Wielkanoc (польська), Veľká noc (словацька), Velikanoč (словенська), Velikonoc (чеська) – тобто Велика ніч, Ускрс (сербська), Uskrs (хорватська) – Воскресіння; Πάσχα (грецька), Pasg (валійська), Pasen (голандська), Påske (данська), Pascua (галісійська), Pasqua (італійська) – тобто Паска. А от точне походження англійською – Easter, німецькою – Ostern, хорватською – Vazam – невідоме і спірне.

Благодатний вогонь

Перша згадка про сходження Благодатного вогню напередодні Воскресіння Христового датується в IV ст. Явище, яке відбувається раз на рік, досі не пояснено наукою. Християни вірять у чудесне божественне походження полум'я.

Традиція фарбування яєць і випікання паски

За життя Ісус і його учні куштували хлібні коржі з виключно прісного тіста, а після Воскресіння Христа – з дріжджового. Тому на Великдень печуть паски солодкими і здобними. Форма пасок - циліндрична  і різної висоти - обрана не  випадково. За переказами, саван Спасителя був саме таким. Це ще одна причина, чому на Великдень прийнято пекти паски. Вони символізують початок нового шляху, відродження, але головне -  перемогу життя над смертю. Щодо фарбування яєць, то  існує версія про дар Марії Магдалини римському імператору Тиберію. Прийшовши зі світлою звісткою про Воскресіння Христа, жінка піднесла яйце. В ті часи не можна було приходити в покої з порожніми руками. Імператор не повірив, що хтось здатен повстати з мертвих, як і в те, що яйця можуть бути іншого кольору, крім білого. В ту ж мить дароване яйце стало червоним.  

Найстаріша паска
В світі найстаріша паска була спечена у Страсну п’ятницю в 1821 р. Сімейну реліквію зберегла 91-річна уродженка Лондона Ненсі Тітман. Дивно, що паска не тільки не запліснявіла за стільки років, але і пахне як свіжа. Більш того, на ній чітко збереглося зображення хреста, який зробив пекар під час випічки. Паска дбайливо зберігається, знаходячись у спеціальній коробочці.  Знавці вражені дивовижною здатністю паски не псуватися стільки років.

Найбільша писанка
На території Канади, в містечку Вегревілль, розташованому на схід від Едмонтона, знаходиться найбільше в світі пасхальне яйце. Його довжина становить 8 м, а ширина – 5 м. Ця «писанка» вагою близько 2270 кг зроблена з уламків літаків. Виготовили цей пам’ятник на згадку про тих українців, що першими приїхали до Канади.

Рубрика: Интересное
Комментарии
0
Чтобы добавить свой комментарий авторизуйтесь
Что еще Интересного

Афиша событий Белой Церкви

Самое Интересное
Читаемые
Обсуждаемые
за Неделю
за Месяц
за Год

Видеосюжеты

Фоторепортажи

Что комментируют?

Объем цистерны в машине около 2000 литров. Расход воды - 30-40 в секунду (максимальный). Весь объем воды расходуется за промежуток от 3 до 7 минут. 300 литров не хватило бы и на минуту тушения.
9 Февраля 2019 15:38 | Kate Titarenko
У садочках Кропивницького скасували пільгу на харчування дітей учасників АТО http://www.kypur.net/u-sadochkah-kropyvnytskogo-skasuvaly-pilgu-na-harchuvannya-ditej-uchasnykiv-ato/ У Кропивницькому мітингували через скасування у садочках пільг для дітей учасників АТО. ФОТО http://www.kypur.net/u-kropyvnytskomu-mitynguvaly-cherez-skasuvannya-u-sadochkah-pilg-dlya-ditej-uchasnykiv-ato-foto/
9 Января 2019 12:03 | Оля Кузьменко
Навіщо брехати? Чи на брехні будується все в цьому світі? Чотири пожежні машини, з яких в одній було 300 л води? Навіщо їхати, або вже якщо прийняли виклик, то мабуть мусять бути підготовлені до врятування не тільки життя, а й майна людей. Чи в Україні всі живуть за принципом: не моє, то хай горить. Такого й ворогу не побажаєш. В один момент зруйнувалось все, не тільки втратили все що було, але й всі спогади. Не залишилось нічого, навіть жодних документів. А все через халатність «рятувальників», тобто відсутність води в машинах.
18 Декабря 2018 01:07 | Polina Makovetska