Интересное Интересное

Дивовижне життя бджіл

Ольга Савченко

  • 0
  • 326

Давайте разом поспостерігаємо за дивовижними діями звичайної бджоли. Обіцяю безліч сюрпризів для всіх.

Медоноснi бджоли живуть великою сiм’єю, як єдиний організм. Усі вони живуть інтересами свого рою. Бджола поза сiм’єю  не може довго жити i гине.  Бджолине гнiздо може налічувати від 25 до 80 тисяч особин. В склад бджолиної сім’ї входить одна матка – повноцінна високорозвинена самка, декілька сотень чи тисяч самців – трутнів, i основну масу сiм’ї складають бджоли-трудiвницi. Своє гніздо бджоли будують з воску, який виробляють воскові залози, розміщені в нижній частинi черевця бджоли.

            Ви коли-небудь звертали увагу на те, що бджоли – надзвичайно талановиті будівельники? Вулик – це шедевр інженерного мистецтва, який складається із розташованих рядами шестигранних чашечок з восковими перегородками. Кришталевий палац, який ми називаємо щільниками, збудований молодими бджолами, котрим немає ще й сімнадцяти днів. Однак усі чашечки в ньому одного розміру, мають по шість граней, звернених попарно одна до одної. Стінки чашечок, завтовшки лише в сім сотих міліметра, настільки міцні, що один кілограм щільників може витримати 25 кг меду.

       

   Звідки цим молоденьким бджолам відомо, що шестигранник має найменший периметр і тому потребує найменшої кількості будівельних матеріалів? Звідки вони знають, що шестигранні чашечки – найоптимальніший і найбільш економічний варіант? Хто навчив їх цьому мистецтву? А вони ж це роблять без креслень, кутомірів, і кожна чашечка ідеальна, у ній точно вміщається бджола! До речі, вчені висловили припущення, що наша Галактика побудована також у вигляді щільників!

            Ви запитаєте, як вони це роблять? Бджоли утворюють гірлянди, які звисають з верхньої планки рамки або зі стелі дупла дерева. Одна бджола прикріплюється до стелі, друга чіпляється їй за лапки, третя за лапки другої і т. д. Ці ланцюги із бджіл подовжуються і, розгойдуючись, з’єднуються один з одним, утворюючи щось подібне до живої завіси. Усе це вони роблять для того, аби почати виділяти віск. Річ у тім, що з кожного боку черевця бджоли є по чотири спеціальних кишеньки. Після того, як вони таким ось чином висітимуть добу, із цих кишеньок починає виділятися віск. Коли бджола відчує, що її віск дозрів, вона переповзає по інших бджолах догори, дістає віск із кишеньок, розжовує його й наліплює на рамку. Потім ліпить із неї щось подібне до чашечки, залазить усередину і починає там соватися. Ці рухи створюють вібрацію, котра, очевидно, дозволяє визначити пружність і товщину перегородок. У результаті виходить досконала форма і надзвичайно тонкі перегородки. Так утворюються щільники. Усі операції бджоли виконують надзвичайно чітко, неначе графік роботи вивішений у них на дошці оголошень!

            Американські вчені заради експерименту взяли у космос з собою бджіл. Про це написав журнал “American Bee Journal ”в №7 за 1984 рік. Перший експеримент з польотом бджіл у космос в квітні 1982 р. був невдалим, так як усі бджоли загинули. Новий дослід був проведений у квітні 1984 р. і був успішним. Під час польоту американського космічного корабля на його борту знаходився контейнер з бджолами. 3300 бджіл в умовах невагомості відбудували стільник відмінної якості площею 193,5 см². Протягом семи днів польоту бджоли спожили половину кормів (16,38 см³ ) і втратили 125 бджіл.

            Вчені передбачали, що бджоли повинні будуть будувати стільники, але якими вони будуть в умовах невагомості, без сонця і звичних для них земних орієнтирів, ніхто не знав. Контрольний контейнер з бджолами, ідентичний відправленому в космос, був залишений на землі. За такий же час на землі бджоли нічого не відбудували. Цей факт експерти не можуть пояснити.

            Бджоли перед експериментом були у віці 12 днів, а після  польоту вони померли у віці 30 днів. Під час польоту в контейнері бджоли не випорожнялися: по поверненні вони здійснили п’ятихвилинний очисний обліт, вернувшись на своє місце. Як видно з досліду, щільники бджоли будували ідентичні: що в космосі, що на землі – скрізь у Всесвіті працює Божественна Програма однаково! Мало прожили бджоли, думаю, через те, що дослід був не чистим. Їх годували не натуральним медом, а кормом, який являв собою желатино-подібну суміш цукру, води і морських водоростей. Це лишній раз доводить усім нам про дуже важливе значення природного харчування для збереження здоров’я і довголіття. Мед і квітковий пилок потрібні бджолам, а не штучна їжа. Цивілізованим людям потрібно їсти натуральні, а не штучні продукти.                                                              

           Бджоли - неперевершенi аналітики. Вони дуже добре вiдрiзняють натуральний вiск вiд воскоподiбних продуктів – церезину, парафіну, озокериту. Для виділення 1 кг воску (його складають 4 млн. воскових пластинок) бджоли з’їдають біля 3,6 кг меду.

            Коли у сiм’ї  вiдсутнiй розплід, температура гнізда змiнюється в межах вiд 13 до 28°С тепла. Але як тiльки  матка починає відкладати яйця у чарунки, бджоли починають підтримувати на щiльниках постiйну температуру в межах 34°-35°С тепла. Це тепло бджоли утворюють за рахунок  поїдання меду, перги.

            Бджоли мають три простих i два складних ока. Першi дуже чутливi до світла. Завдяки їм бджоли добре орієнтуються у просторi, коли настає ранок i заходить сонце. За допомогою складних очей пiд час польоту бджоли визначають форму, колір i розмiри предметів, відстань до них, знаходять медоноси, свій вулик.

            Бджоли - вiдмiннi навігатори. Вони можуть лiтати у повiтрi вперед, назад, вбiк, можуть висiти на одному мiсцi. Хоча бджіл може бути тисячі на пасіці, вони ніколи не стикаються між собою. Із зiбраним нектаром чи бджолиним обніжжям вони летять зі швидкістю 18-30 км/год., без вантажу – 65.км/год. Бджоли летять за нектаром на відстань до 5 км вiд свого вулика й навіть далі. Рій відлітає від пасіки на відстань 25 км і більше.

            Так ось, бджола-розвідниця виявила квітучий луг і готова повернутися до вулика зі зразками пилку й нектару.  Важливе значення для виконання функцій і поведінки бджіл мають органи, розміщені на антенах-вусиках. Зокрема, на кінцевих члениках знаходяться органи нюху, якими вони відчувають запах квіток, меду, членів своєї або чужої сім’ї. Чутливість до запахів дуже висока. Ці маленькі комахи розрізняють і сприймають запахи в тисячу разів сильніше ніж люди.

            Коли бджола-розвідниця повертається до вулика з нектаром квітів, що ростуть неподалік пасіки, решта бджіл, вилітаючи з вулика, направляється прямо до них. Схоже також, що вони мають вмонтовані годинники. Якщо бджоли виявлять, що в певний час доби десь можна поласувати нектаром, наступного дня вони прилетять туди знову о тій же порі. А якщо медоноси ростуть за кілька кілометрів від вулика? Має ж бути межа нюху цих крихітних Божих створінь? Яким чином бджола-розвідниця повідомляє своїх подруг про місцезнаходження цих квітів?

            Ні, такого ви ще не чули! Коли бджола-розвiдниця повертається з поля, то виконує своєрідний ритуал, який, на думку багатьох вчених, є способом передавання інформації  про місцезнаходження джерела нектару. Вона роздає зразки нектару решті бджіл, приводячи їх у стан  уважного збудження, а потім виконує на їхніх очах хитромудрий танок, який одержав назву “ танець живота” через те, що бджола при цьому погойдує своїм черевцем. Під час спецiального танцю вона описує вісімки на тлі щільників. І що найдивовижніше, кут між площиною траєкторії її польоту і щільниками дорівнює куту між горизонтальним напрямком на джерело нектару і напрямком на Сонце. До того ж, все це супроводжується ще й специфічними звуками.

            Та й це ще не все. Число вісімок за хвилину відповідає відстані до квітів та іншi параметри. Але дивна річ: це число обернено пропорційне відстані. Тобто, чим далі квіти, тим меншим є це число. Іншими словами, якщо бджола описує десять вісімок за п'ятнадцять секунд, це означає, що луг знаходиться майже за сім кілометрів. Зверніть увагу: розрахунки показують, що це не просто арифметика, а логарифмічна залежність!

            Що ж то за мозок у цієї маленької комахи? Хто навчив її усьому цьому? Яким чином це крихітне створіння навчилося співвідносити сонячний азимут та лінійні відстані з рухами танцю? Як так вийшло, що мільйони бджіл розуміють цю мову?  Хіба це не чудо – феноменальні здібності бджоли?  Все від Бога!

            Бджолина матка відкладає у чарунки до 1500-2000 яєць на добу. Затрачує на кожне відкладене яйце  в середньому 43 секунди. За сезон від неї можна одержати до 150-200 тис. потомків. Саме матка подає особливі хімічні сигнали - феромони, котрі якимось чином дозволяють усій бджолиній сім’ї працювати узгоджено і не хворіти.

            Від моменту відкладання яйця до виходу з чарунки розвиток робочої бджоли триває 21 день, трутня - 24 дні, матки - 16 днів. Тому через 21 день бджолиний розплід у гнізді повністю оновлюється. За перiод розвитку бджолиної личинки бджоли годують її більше 6 тисячі разiв. Щоб вигодувати одну личинку, необхідно 145 мг перги, а для вирощування 10 тисяч бджіл (1 кг майбутніх бджіл) – майже 1,5 кг.

            Трутнів окремi пасічники вважають дармоїдами i глибоко помиляються. Вони виконують дуже важливу функцію підтримання роду, без якої неможливе iснування бджіл у природi, і не тільки це. У сильних бджолосім’ях (медовиках) живе багато трутнів.                 Щоб зiбрати нектар для однієї столової ложки  меду (24 г), бджола повинна зробити бiля 200 вильотiв. Пiд час інтенсивного медозбору вона робить за один день 10 вильотiв. Значить, щоб пригостити вас ложкою меду, 200 бджiлок повиннi працювати цілий день.

            Чи усвідомлюєте ви, наскільки необхідна бджола для самого існування життя на Землі? Звісно, бджоли не могли б жити без рослин та їхніх квітів, з яких збирають пилок і нектар. Проте справедливим є і зворотне: багато видів рослин не могли б існувати, якби їх не запилювали бджоли. Більшість із найпрекрасніших та корисних рослин просто зникли б. Якою це було б для нас втратою!

   

Врожайність садів, окремих городніх культур, гречки збільшується на 30-40%, деяких рослин до 70% від запилення бджолами. Слід зважити на те, що вартість роботи бджіл на запиленні перевищує вартість медової продуктивності майже в 20 разів. Тривалість життя робочих бджіл залежить від пори року. Літом, у період головного медозбору і інтенсивної діяльності, робочі бджоли живуть 5-6 тижнів, на кінець сезону, при меншій інтенсивній діяльності, їхнє життя продовжується до 7-8 тижнів. Бджоли, які вирощені  в серпні-вересні  і не брали участі в медозборі і вихованні розплоду, живуть 8-9 місяців, зберігаючи властивість весною виховувати розплід і будувати щільники. Коли припиняється медозбір і виховання розплоду, сім’я переходить від активного стану до зимового спокою. Вони малорухливі, але не впадають у сплячку. Ущільнена їхня маса створює бджолиний клуб, зовнішні контури якого нагадують форму еліпса.

            Перед смертю бджілка відлітає від пасіки і там помирає, щоб уникнути антисанітарії у вулику. Бджола, яка вжалила людину, гине через 2-4 години. Вона жертвує своїм життям заради здоров’я людини.

            Чим більше веду і вивчаю бджолосім’ї, їхні дари, тим більше захоплююсь Божими комахами. Все в житті бджіл цікаве і загадкове. Ви познайомилися тільки з деякими фактами про життя бджіл, але їх ще багато. Наприклад, універсальність і досконалість щільників: у них вирощується розплід, складається мед і перга, з них харчуються бджоли і на них відпочивають, у щільниках надійно зберігається продукція і інформація. Запитуйте у пасічників, і вони розкажуть вам цікаві історії про життя наших маленьких невтомних трудівниць. Тож давайте будемо разом оберігати життя  бджолиних сімей від знищення через отрутохімікати, а заодно збережемо своє життя.

                                   

За дорученням Білоцерківського міськрайонного товариства  бджолярів “Нектар,”

пасічник Микола Цибульський

Рубрика: Интересное
Комментарии
0
Чтобы добавить свой комментарий авторизуйтесь
Что еще Интересного

Афиша событий Белой Церкви

Самое Интересное
Читаемые
Обсуждаемые
за Неделю
за Месяц
за Год

Видеосюжеты

Фоторепортажи

Что комментируют?

Объем цистерны в машине около 2000 литров. Расход воды - 30-40 в секунду (максимальный). Весь объем воды расходуется за промежуток от 3 до 7 минут. 300 литров не хватило бы и на минуту тушения.
9 Февраля 2019 15:38 | Kate Titarenko
У садочках Кропивницького скасували пільгу на харчування дітей учасників АТО http://www.kypur.net/u-sadochkah-kropyvnytskogo-skasuvaly-pilgu-na-harchuvannya-ditej-uchasnykiv-ato/ У Кропивницькому мітингували через скасування у садочках пільг для дітей учасників АТО. ФОТО http://www.kypur.net/u-kropyvnytskomu-mitynguvaly-cherez-skasuvannya-u-sadochkah-pilg-dlya-ditej-uchasnykiv-ato-foto/
9 Января 2019 12:03 | Оля Кузьменко
Навіщо брехати? Чи на брехні будується все в цьому світі? Чотири пожежні машини, з яких в одній було 300 л води? Навіщо їхати, або вже якщо прийняли виклик, то мабуть мусять бути підготовлені до врятування не тільки життя, а й майна людей. Чи в Україні всі живуть за принципом: не моє, то хай горить. Такого й ворогу не побажаєш. В один момент зруйнувалось все, не тільки втратили все що було, але й всі спогади. Не залишилось нічого, навіть жодних документів. А все через халатність «рятувальників», тобто відсутність води в машинах.
18 Декабря 2018 01:07 | Polina Makovetska