Новости Город

На Замковій горі розпочато третій етап розкопок

Мировлад Марбу

  • 0
  • 1406

     14 квітня на Замковій горі розпочався черговий етап розкопок під подальшу музеєфікацію залишків фундаменту давньоруського храму.
Як і в попередніх випадках, археологічні дослідження проводять співробітники Інституту археології НАН України.

Замкова гора, як частина Білої Церкви (Юр’їв) у різних історичних згадках випливає як місце, де була побудована прадавня церква, а пізніше - зведені фортифікаційні земляні споруди, бастіони (17 століття). Незважаючи на те, що на своєрідних давніх мапах ці укріплення були позначені, до сьогодні ніхто з учених-археологів не проводив серйозних розкопок на Замковій горі. І ось - крига скресла.

Благодійний фонд К. Єфименка поспілкувався з археологом Максимом Квітницьким.


- Пане Максиме, розкажіть, будь ласка, як ідуть розкопки?
 
- За великим рахунком, це власне не розкопки,  ми радше проводимо розкриття фундаментів давньоруського храму, які вже були розкопані, починаючи з 1978 р. по 1983 рік. Працювала експедиція Інституту археології Національної академії наук УРСР під керівництвом Руслана Сергійовича Орлова. Він практично за 4 сезони повністю розкрив площадку, де знаходилися фундаменти давньоруського храму ХІІ-ХІІІ століть. Ця ділянка розкопу  була законсервована, засипана річковим піском, а зверху на пісок було насипано 30-40 см ґрунту. Нам фактично досліджувати нема чого, це зробили наші колеги більше 30 років тому; ми розкриваємо, знімаємо верхній шар засипки, шар піску і вивільнюємо давньоруський фундамент храму під музеєфікацію.


 - Яким буде  кінцевий результат?
 
 - Тут планується після повного  розкриття фундаментів, спорудження комплексу музеєфікації, а також побудований оглядовий павільйон для відвідувачів. Якщо виявляться якісь частини культурного шару, який не був досліджений попередньою експедицією, то ми будемо над ними працювати.


 - Які терміни виконання робіт?
 
- Не можна назвати якусь конкретну дату. Хід робіт залежить від багатьох обставин: по-перше,  від погоди, по-друге, варто врахувати таку особливість: з розкопаними фундаментами давньоруського храму треба поводитися дуже обережно, щоб не зрушити залишки  каменів,  котрі викладено.


- Що нового знайшли?
 
- Нового поки що нічого особливого не знайшли, просто поруч, де є залишки нетронутого культурного шару, виявили знахідку - це замок від верхньої частини великого хреста-енколпіона, і поки що з культурного шару, перекопаного раніше, - декілька монет 17-18 століття.
 
 - Яка різниця між розкопками, що були, і теперішніми?
 
 - Різниця суттєва, бо ті розкопки проводилися на непорушеному цілому культурному шарі. Експедиція покроково досліджувала, знімала виміри, виймала знахідки, котрі знаходилися в землі від моменту попадання
непорушно, досліджувала поховання. Ми ж зараз нічого цього в землі вже не побачимо, бо все було досліджено раніше, зафіксовано, вийнято. Ми лише оконтурюємо ті виявлені залишки фундаментів, котрі були знайдені нашими попередниками. Тому суттєва різниця, що ми не проводимо наукові дослідження в повному обсязі й у  тому сенсі, у  якому вони проводяться на початковому етапі на непорушній ділянці археологічного пам’ятника.


Насамкінець Максим Квітницький додав:
 
- Ми поки що лише почали ці роботи, зафіксували частину абсид. Виявляємо напрямок стін на тих кресленнях,  які залишив нам Руслан Сергійович, і прив’язок тих давніх фундаментів, проте вони виявилися трішки невірними, ми зараз уточнюємо поки що напрямок подальшого руху, оконтурюємо цю стіну, зафіксували північно-східну стіну, північно-західну, зараз південно-східний край фіксуємо залишків фундаментів і абсид. Ну а далі вже будемо рухатися по напрямку стін,  котрі були досліджені в бік південного заходу. Можна ще сказати, що після моменту, коли Руслан Сергійович розкопав ці фундаменти, вони були набагато ціліші, ніж зараз. Очевидно, в кінці чи середині 80-х років тут дуже сильної шкоди завдали тодішні будівельники, бо видно, що частина абсид була знесена. Тут фіксуються декілька великих  ям із будівельним сміттям, сучасною цеглою, арматурою. Пізніше хтось намагався прокласти газову трубу, і знову ж по абсидах, пошкодили їх великою траншеєю. Потім  побачили, що попали в камені, перенесли цю траншею, знову пошкодивши абсиди, і тоді вже кинули газову трубу. Тобто храм після досліджень тут активно руйнувався будівельниками, комунальними службами і газовиками. Цю картину ми зараз власне і спостерігаємо, бо абсиди всередині фактично повністю знищені великим будівельними ямами зі сміттям і траншеями, котрі намагалися прокласти під газову трубу.

Рубрика: Город
Комментарии
0
Чтобы добавить свой комментарий авторизуйтесь
Другие Новости

Афиша событий Белой Церкви

Новости Самые
Читаемые
Обсуждаемые
за Неделю
за Месяц
за Год

Видеосюжеты

Фоторепортажи

Что комментируют?

Дивний допис! Особливо про аматорів? Це титульні змагання за звання чемпіона міста під керівництвом Управління у справах молоді та спорту та Білоцерківської федерації велоспорту! Тому це не аматорські змагання.
30 Октября 2018 17:09 | Олег Зиглин
Буду послідовним, ремонтники взялись за ремонт колодязя. Сподіваюсь цього разу він буде споруджений згідно ДБН. Хоча важко вгадати, за що ж їм доведеться розплачуватись і за чий рахунок, коли БЦ міськрада видасть чергову дурнувату постанову. Бо рішення запустити по міським вулиуцям міжміський великовантажний транспорт хтось уже почав спачувати з своєї кишені. І не тільки водоканал, а й жителі цих вулиць, що ремонтують тріщини в будинках, що знаходяться в 2-3м від руйнуючого потоку летючих фур
20 Апреля 2018 10:18 | Igor SIGarm
Є шанс для кожного взяти участь в поліпшенні стану доріг в місті і навколо нього. Навіть підстави створені і не варто чекати, коли колеса твого авто залишаться в ямі. Дії прості, доступні і для пішохода і для водія. Перше, завідши проблемну ділянку дороги здійснити виклик патрульної поліції за номером "102" ДЛЯ ОГЛЯДУ АВАРІЙНОЇ ДІЛЯНКИ ДОРОГИ. Друге, за кілька днів до місцевого відділку поліції подати ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАПИТ про стан і дії щодо складеного Акту обстеження аварійної ділянки дороги, не забудьте зареєструвати. ну от, перша ластівка пішла: приїхала поліція на Першотравневу, потім приїхла БЦвода спочатку вшестером дивились на провалений люк, розгребли яму в глибину на 30см, відїхали, за декілька годин знов приїхали тією ж аварійкою але четвером, обламали дерево -щоб зробити огороджувальну піраміду зі стрічкою, - організація напевне вже банкрот, бо нема в неї грошей на пару метрів труби!!!! Отак і поїхали - знов на нараду, з мозговою діяльністю в них погано, зате агресії і лайки достатньо. - треба ж нароботі робити щось! Трохи посмішу наостанок - в першому приїзді було на 3 робітники 3 керівника, по одежі видно, в другому на 2 робітгника -2 начальника. А ви питаєте звідки беруться тарифи і бездіяльність служб
19 Апреля 2018 15:56 | Igor SIGarm
Ау,товарищи!!!! Меня( семья Добровольских) вообще не наградили!!!И наше занятое место должно вообще быть вторым!!!!На фото меня нет!!! Одним словом БАРДАК!!! Я возмущена!!!!! Позор организаторам ,а в частности: управління з фізичної культури та спорту КОДА, Київський обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», управління молоді та спорту м. Біла Церква, Білоцерківський міський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх»!!!!
11 Апреля 2018 09:54 | юлия добровольская